[W.I.P FOR 1.0] Turkish Translate (Türkçe Çeviri) | (Alpha 24 Complete!) [1.0 çevirisi yapım aşamasında]

You’re right! They’re getting new names when im created a new game.

1 Like

So i finished in game translations, but im in trouble with scenario translations like,

Who can say? My people believe... well. It does not matter now. The cycles of the gods are not for the everyday considerations of men, lizardkin, monkey's folk or otherwise. Look to your tomorrow, little town, and prosper.

and like,

The Red Kiln believes that advancement can only come from conflict between equals. Khan is no longer. And where one falls, those stronger and more cunning will rise.

i cant translate them very well :sweat:

1 Like

Good news! I got help from my friend, and theres only 300 translates remaining!

Also @BrunoSupremo, i canceled ascendary_population.json, cause at the embark screen, special characters on turkish like “ş,ç,ğ” looks weird.

2 Likes

For some characters, there is no way besides changing the font used. The chinese translation changed it from what I remember. The fonts in the game are very bold, so characters with many details are super hard to get right.

2 Likes

Alpha 17 Translate is complete! Thanks to @tkh & @BrunoSupremo for supporting me!

Alpha 17 sürümü çevirisi tamamlandı: İndirme linki konu başında.

Kurulum için: Oyunun kurulu olduğu dizine (C:\Program Files\Steam\steamapps\common\Stonehearth\mods) zip içerisindeki dosyayı çıkartın.

1 Like

:heavy_plus_sign: Rayya’s Children (Link Güncellendi)
:heavy_plus_sign: Alpha 18 sürümü çevirisi
:pencil2: Birkaç çeviri hatası düzeltildi.

2 Likes

ABİ İSİMLER ÇOK DEĞİŞİK OLMUŞ YARIM EDERMİSİN İSİM KOYAMIYORUM

1 Like

Abi Selamunaleyküm Ben Yamayı Kurdum Fakat İsimler Çok Değişik Ve İsim Yazamıyorsun Ne Yapmam Lazım Türkçe Cevap Verirsen Sevinirim

2 Likes

Kardeşim O Sorun Bendede Oluyor :frowning:

1 Like

Arkadaşlar yanlış versiyona ait modu indirdiğinizde bu sorunu yaşıyorsunuz. Oyunu oynarken sağ üst köşede yazan “release 610” ise A17.2 linkinden, “dev 3116” ise Alpha 18.2 linkinden indirin.

1 Like

Kardeşim Link Verirmisin

1 Like

Link konu başında Alpha 17

1 Like

Kardeşim Türkçe Yama oldugunda isimler xxx diye gözukuyor ve degıstırılmıyor senden nedenını ıstıyorum

1 Like

Ve Sürümüm alpha 18.0

1 Like

Sürüm farkından dolayı uyum sağlayamıyor kardeşim. Tam sürümü yazar mısın sağ üst köşedeki (dev xxx) yazan yeri

1 Like

Kardeşim Bende Oyundaki Karakterlerin İsmi xxx olarak Gözüküyor Ve Dev (3085) yazıyor

1 Like

Kardeşim Yanlış Yazdım 49 degıl 85

1 Like

Arkadaşlar oyuna güncelleme geldi biliyorum çeviriyi en kısa sürede yapacağım. Beklettiğim için kusura bakmayın :slight_smile:

Alpha 19 Translate in Progress

1 Like

Bende mod kısmında tik atamıyorum sürümden dolayımı acaba

1 Like

Mod kısmından secilmiyor ama ayar kısmında türkçe sectim cıktım girdim türkçe oldu

1 Like